psihološki kutak
TERAPIJA IGROM
Igra je spontana i intrinzička aktivnost deteta. Ona nije samo prijatna, igra je za dete rad i jedna od osnovnih potreba. Slobodna igra podstiče fantazijsku aktivnost i razvoj mišljenja, emocionalnu različitost i razvoj socijalnih veština.
U igri se ogledaju sve detetove psihološke funkcije, od ponašanja, raspoloženja, kognicije, pažnje, simbolizacije, interaktivnosti, pa sve do unutrašnjih mentalnih stanja i konflikata. Igre mogu biti neverbalne, verbalne, sa predmetima, od jednostavnih pa sve do veoma kompleksnih. Ponašanje pri igri očituje se kroz njenu kreativnost, igru uloga, konstruktivnost igre, igru sa pravilima, kroz uključivanje odraslih i vršnjaka u igru, igru u samoći, trajanje igre, početak i završetak igre, time čuva li dete igračke ili ih uništava, kao i postoji li neobična upotreba igračaka.
Igra je dinamičan proces koji omogućava deci da se izraze na svoj način, da stupe u kontakt sa drugom decom, da se socijalizuju. Za razliku od odraslih, deci nije lak zadatak da rečima izraze svoja razmišljanja, svoje probleme i svoja pitanja. Deca obično koriste igru da izraze svoje brige, svoje strahove, svoje želje, kao i da komuniciraju sa okolinom. Kroz igru se deca suočavaju sa svojim strahovima i ispoljavaju emocije, dok im postavljanje scene i odigravanje daje osećaj kontrole. Pesak (naročito kinetički), plastelin i drugi mekani predmeti kojim deca manipulišu redukuju im anksioznost. Igra je način istraživanja i upoznavanja kako unutrašnjeg tako i spoljašnjeg sveta. Ona je osnovni deo dečijeg razvoja i važna je koliko i majčin zagrljaj.
Igra u kojoj se dete igra samo, sa prijateljima ili roditeljima razlikuje se od igre pod nadzorom terapeuta tokom terapijskog procesa. U drugom slučaju, igra je sredstvo za postizanje cilja. Terapeut posmatra dete, brižan je prema njemu, podstiče ga i podržava da se igra.
Terapija igrom se definiše kao sistematska upotreba teorijskog modela koji uspostavlja interpersonalni proces, u kojem obučeni terapeuti koriste terapijsku moć igre da pomognu deci da spreče ili reše psihosocijalne teškoće i postignu optimalan rast. Terapija igrom je oblik psihoterapeutskog pristupa deci i psihodijagnostičko sredstvo. U terapiji igrom igra se tretira kao sredstvo komunikacije dete-terapeut na osnovu toga što će dete materijalima za igru direktno ili simbolično izraziti svoja osećanja, misli i iskustva.
Terapija igrom je oblik terapije koji zahteva da terapeut dođe na nivo deteta i govori njegovim jezikom (jezikom igre). U ovoj terapiji, igračke su kao detetove reči, kroz koje se dete podstiče da istražuje svoja osećanja, da ih razume, prihvati i dalje ih obrađuje koristeći maštu svojstvenu za svoj uzrast i Igrati se u jednoj terapijskoj sobi, uz empatiju i bezuslovno prihvatanje terapeuta, optimalan je okvir za razvoj različitih procesa. Terapija igrom pomaže da se lakše razbiju barijere na relaciji dete-terapeut, izgradi topao i prihvatajući odnos i stvori bezbedno okruženje u kom će se dete osećati sigurno. Ona se široko koristi u tretmanu emocionalnih problema i poremećaja ponašanja dece jer u potpunosti zadovoljava njihove jedinstvene razvojne potrebe. Kod većine dece mlađe od 11 godina kapacitet apstraktnog mišljenja, koji je preduslov za izražavanje reči sa značenjem i razumevanje složenih pitanja, motivacije i emocija, nije u potpunosti razvijen. Terapija igrom nastoji da uravnoteži simboličku igru sa jezičkim izrazom, na način koji je primeren uzrastu dece i koristan za njih.
KORIŠĆENA LITERATURA:
1. Begovac, I. (Ur.). (2021). Dječja i adolescentna psihijatrija. e-izdanje: Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet2. Koukourikos K, Tsaloglidou A, Tzeha L, Iliadis C, Frantzana A, Katsimbeli A, Kourkouta L. (2021). An Overview of Play Therapy. Mater Sociomed, 33(4): 293–297
NAPOMENA:
Kompletan autorski sadržaj na našem sajtu koji uključuje grafičke, tekstualne, programske i ostale materijale, nalazi se pod zaštitom važećeg Zakona o autorskim i srodnim pravima. Zabranjeno je prenošenje tekstova u celini ili delova tekstova bez navođenja autora i izvora kao i linka ka našem sajtu (www.igromdoreci.com).