metode

INTEGRACIJA PRIMITIVNIH REFLEKSA

Primitivni refleksi su automatski i nevoljni odgovori tela na određene stimulacije. Oni se javljaju kod novorođenčadi i dojenčadi kao deo normalnog razvoja i obično nestaju tokom prve godine života, sa rastom i razvojem deteta. Veoma su važni u prvim mesecima života, jer pomažu u razvoju osnovnih veština kao što su hranjenje, hvatanje i održavanje ravnoteže. Važni su i za proces učenja, komunikaciju, emocije i motivaciju. Kako centralni nervni sistem dojenčeta sazreva, ovi refleksi postepeno nestaju, ustupajući mesto složenijim motoričkim veštinama.

Primitivni refleksi se koriste kao indikatori u proceni razvoja i neurološkog statusa novorođenčadi i dojenčadi.

Obično se integracija ovih refleksa javlja prirodno, u prvoj godini života. Kada se primitivni refleksi integrišu, otvara se mesto za nove, zrelije obrasce pokreta i učenje na višem nivou. Naime, kada se razvije novi obrazac pokreta, on stvara nove neuronske puteve u mozgu, podstičući na taj način razvoj veština višeg nivoa. Na primer, dete prvo mora da razvije kontrolu glave i vrata pre nego što nauči da samostalno sedi uspravno. Ukoliko beba ne razvije kontrolu glave i vrata, neće moći da sedi uspravno bez pomoći. Ako se refleks ne integriše, dete možda neće steći veštine višeg nivoa i mogu se pojaviti mnogi simptomi – fizički i bihejvioralni.

Refleksi mogu biti neintegrisani zbog genetskih oboljenja, različitih uzročnika pre, tokom i nakon porođaja, emocionalne traume, bolesti ili hroničnog stresa. Do neintegrisanja refleksa može doći i zbog neaktivnosti, ograničenog kretanja ili nedostatka pravilnog kretanja u ranom detinjstvu (na primer, ukoliko je dete predugo boravilo u hranilici, dupku ili ljuljašci ispred televizora). Zato je u prvim godinama života, a i kasnije, kretanje od velike važnosti za razvoj mozga i moždanih struktura.

integracija-primitivnih-refleksa-defektolog-beograd
defektolog-beograd-primitivni-refleksi

Primitivni refleksi su značajan faktor koji uslovljava normalan psihomotorni razvoj deteta. Prema nekim autorima i istraživanjima, zadržani primitivni refleksi mogu izazvati odstupanja u razvoju koja su povezana sa poremećajima kao sto su: usporen opšti razvoj, distonija, cerebralna paraliza, poremećaj senzorne integracije (obrade čulnih informacija), poremećaj pažnje sa hiperaktivnošću (ADHD), teškoće u učenju i disgrafija. Neintegrisani primitivni refleksi mogu biti prisutni i kod dece tipičnog razvoja kod kojih zadržani refleksi mogu izazvati blaže probleme.

Procena primitivnih refleksa može pomoći u utvrđivanju eventualnih uzroka usporenog razvoja, problema u ponašanju ili teškoća u učenju, a tretman integracije primitivnih refleksa, dovodi do značajnog poboljšanja stanja.

Procenu i tretman integracije primitivnih refleksa sprovodi posebno obučen terapeut (defektolog ili fizioterapeut). Integracija primitivnih refleksa sastoji se od specifičnih vežbi individualno prilagođenih svakom detetu. Tretman se osmišljava i sprovodi nakon obavljene procene. Preporučena učestalost tretmana zavisi od deteta do deteta, najčešće je to 2 do 3 puta nedeljno.

Tekst pripremila Ivana Brčeska, master defektolog

KORIŠĆENA LITERATURA:

1. Blomberg, H. , & M. Dempsey (2011). Movements That Heal: Rhythmic Movement Training and Primitive Reflex Integration. Sunnybank Hills, Qld.: Book Pal

2. Rašić Canevka, O. , Mihajlovksa M. (2019). Perzistencija na primitivni refleksi i asocirani problemi kaj decata. Godišen zborik na Filozofski fakultet, 72, 503-512

NAPOMENA:

Kompletan autorski sadržaj na našem sajtu koji uključuje grafičke, tekstualne, programske i ostale materijale, nalazi se pod zaštitom važećeg Zakona o autorskim i srodnim pravima. Zabranjeno je prenošenje tekstova u celini ili delova tekstova bez navođenja autora i izvora kao i linka ka našem sajtu (www.igromdoreci.com).