logopedsko-defektološki kutak

DISLALIJA (POREMEĆAJ ARTIKULACIJE)

Šta je dislalija?

Dislalija je poremećaj izgovora glasova kod osoba sa normalnim fiziološkim sluhom, normalnom inervacijom govornih organa, prosečnom ili iznadprosečnom inteligencijom i normalnom razvijenošću ostalih jezičkih komponenti.  Kako je prepoznati? Ispoljava se u vidu distorzije (nepravilan izgovor glasa), omisije (izostavljanje glasa) i supstitucije (zamena glasa drugim glasom).

Kako je prepoznati?

Uzrok može biti organske ili funkcionalne prirode.

Organske dislalije nastaju kao posledica povreda ili bolesti centralnog nervnog sistema, kranijalnih nerava ili kao posledica patoloških stanja vilice, zuba, nepca.

Funkcionalna dislalija je jedan od najčešćih poremećaja govora kod dece. Nastaje kao posledica nepravilnog protoka vazdušne struje pri artikulaciji određenog glasa, što u osnovi ima izmenjenu funkciju artikulatora kao i neizdiferenciranog fonemskog sluha.

Fonemski sluh predstavlja auditivnu predstavu o fonemi kao i njenu diferencijaciju od drugih fonema. Dete koje ima poremećaj fonemskog sluha pokazuje otežano razlikovanje govornih zvukova pri očuvanom sluhu. Najčešće se manifestuje kroz nepravilan izgovor grupe glasova: frikativa i afrikata (S, Z, C, Š, Ž, Č, Dž, Ć, Đ), laterala (L, Lj), vibranta (R), mada mogu biti pogođeni i ostali pojedinačni glasovi.

Logoped-defektolog-dislalija
Posledice dislalije

Ova vrsta poremećaja govora može negativno da utiče na detetovo socijalno i emocionalno funkcionisanje, a u nekim slučajevima i na uspeh u školi. Zbog toga je sa korekcijom izgovora glasova poželjno krenuti što ranije, naročito ukoliko dete ne izgovara veći broj glasova i govor mu je nedovoljno razumljiv za širu socijalnu sredinu (roditelji uglavnom nauče da razumeju detetov govor što često nije slučaj i sa vršnjacima). Dete koje se oseća drugačije od drugih u svom govoru može razviti osećaj nesigurnosti i početi da izbegava komunikaciju i druženje sa vršnjacima. Kada je u pitanju uspeh u školi, nepravilan izgovor glasova može negativno uticati na sposobnost usvajanja veština čitanja i pisanja te je poželjno korigovati ga pre polaska u prvi razred. 

Postavljanje dijagnoze?

Dijagnozu dislalije postavlja logoped nakon obavljene procene primenom standardizovanih testova.

Tokom procene logoped:

Norme za izgovor pojedinih glasova u odnosu na uzrast prikazane su u tabeli ispod:

UzrastIzgovorne norme
1-2 godineA, O, E, M, P, B
2-3 godineI, U , J, T, D, K, G, N, NJ, V, F, H
3-4 godineS, Z, C, Ć, Đ
4-5 godinaŠ, Ž, Č, DŽ, L
5-6 godinaLJ, R
Tretman dislalija

Osnovna svrha logopedske terapije u slučaju dislalija je formiranje sposobnosti i navike ispravnog izgovaranja glasova.

Tretman dislalija se sastoji iz:

U našem centru u terapiji dislalija koristimo logopedske instrumente: TalkTools alatke, logopedske artikulacione i masažne sonde. Logopedski instrumenti nam omogućavaju da lakše i brže izazovemo glas koji se tretira i da ojačamo mišiće orofacijalne regije. Za decu koja imaju poremećaj fonemskog sluha, pored klasičnog logopedskog tretmana, preporučeje se i Tomatis® tretman.

Tretman se sprovodi individualno (2-3 puta nedeljno) i postupno.

Trudimo se da u tretman aktivno uključujemo roditelje deteta jer je važno da se terapijski program sprovodi i u porodičnoj sredini. Terapijski program u nekim, srećom retkim, slučajevima može biti i dugotrajan, i tada je dobro obučen roditelj najbitniji u celokupnom radu.

Tekst pripremila Katarina Daničić, master logoped

KORIŠĆENA LITERATURA:

1. Dobrota, N. (2010). Artikulaciono-fonološki poremećaji, Zavod za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju ,,Prof. dr Cvetko Brajović”.

2. Posokhova, I. (2005). Izgovor: kako ga poboljšati: rad na razvijanju pravilnog izgovora u djece, Zagreb: Biblioteka Logopedija.

NAPOMENA:

Kompletan autorski sadržaj na našem sajtu koji uključuje grafičke, tekstualne, programske i ostale materijale, nalazi se pod zaštitom važećeg Zakona o autorskim i srodnim pravima. Zabranjeno je prenošenje tekstova u celini ili delova tekstova bez navođenja autora i izvora kao i linka ka našem sajtu (www.igromdoreci.com).