psihološki kutak
GEŠTALT (GESTALT) PSIHOTERAPIJA
Ovaj psihoterapijski pravac razvio se sredinom 40-tih godina prošlog veka a njegovi osnivači su Frederik i Lora Perls, nemački psihijatri i psihoterapeuti. Sam psihoterapijski pravac oslanja se na istoimeni pravac u psihologiji, nazvan geštalt psihologija, u čijoj srži je posmatranje pojava kao celine (geštalt nem. forma, celina, sklop).
Geštalt psihoterapija posmatra čoveka/klijenta kao jedinstvenu celinu, kao potpuno poseban sklop ličnosti. U radu, terapeut se fokusira na sadašnji trenutak, jer na sadašnjost imamo najviše uticaja.
Jedan od značajnih ciljeva ovog psihoterapijskog pravca je povećanje svesnosti osobe o sebi samom, svojim osećanjima, ponašanju, uverenjima. Kada postanemo svesni sebe, kreće proces prihvatanja onoga što jesmo. Nakon toga, možemo raditi na željenim promenama. Prilikom rada sa klijentima koriste se različite tehnike, pored isticanja značaja sadašnjeg trenutka, odnosa figure i pozadine, velika važnost se pridaje i radu na snovima i fantazijama. Značajna je uloga različitih eksperimenata u psihoterapijskom procesu.
Psihoterapeut je tu da sasluša, podrži, razume klijenta, nikako da procenjuje ili osuđuje. Zajedno, klijent i psihoterapeut kreiraju odnos koji vodi ka željenoj promeni.
Geštalt psihoterapija se pokazala efikasnom u radu sa pojedincima i parovima, kao i sa
osobama različitog uzrasta, od dece preko odraslih do starijih osoba.
Geštalt psihoterapija je pogodna za sledeće oblasti rada na sebi:
- Anksioznost i panični napadi
- Partnerski i porodični odnosi
- Razvoj samopouzdanja i samospoznaje
- Rad na traumatskim i neprijatnim iskustvima
- Prevazilaženje stresa i sindroma sagorevanja
- Tretman fobija i strahova
KORIŠĆENA LITERATURA:
1. Radionov, T. (2013). Geštalt terapija. Zagreb: Naklada Slap2. Žinžer, S. (2010). Geštalt psihoterapija: umetnost kontakta. Novi Sad: Psihopolis
NAPOMENA:
Kompletan autorski sadržaj na našem sajtu koji uključuje grafičke, tekstualne, programske i ostale materijale, nalazi se pod zaštitom važećeg Zakona o autorskim i srodnim pravima. Zabranjeno je prenošenje tekstova u celini ili delova tekstova bez navođenja autora i izvora kao i linka ka našem sajtu (www.igromdoreci.com).