psihološki kutak
SHEMA TERAPIJA ZA DECU I ADOLESCENTE (ST-CA)
Shema terapija je integrativna terapija, poslednjih desetak godina sve priznatija i popularnija među terapeutima i klijentima. Ova terapije integriše kognitivno-bihejvioralne teorije, teoriju afektivnog vezivanja, teoriju objektnih odnosa, geštalt pristup i psihodinamski pristup. Pokazala se naročito efikasnom kod osoba sa različitim hroničnim i rezistentnim psihološkim problemima, teškoćama u ponašanju i funkcionisanju koje perzistiraju godinama. Terapijski odnos u ovoj terapiji je veoma važan, terapeut nije distanciran, već neguje odnos bliskosti i prihvatanja klijenta.
Teorijski okvir i tehnike rada Shema terapije za decu i adolescente prilagođeni su specifičnostima kognitivnog funkcionisanja i socio-emocionalne zrelosti dece i adolescenata. Kao i u Shema terapiji za odrasle, naglasak je na ne/zadovoljenju bazičnih potreba (potreba za sigurnim i stabilnim porodičnim okruženjem; potreba za ljubavlju, saosećanjem, negom i pažnjom, potreba za prihvatanjem i pohvalom; potreba za vođstvom i zaštitom, potreba za nezavisnim delovanjem i slobodnim ispoljavanjem misli i osećanja; potreba za spontanošću i igrom). Korišćenje isečaka iz crtanih filmova, igranje uloga, kartice, crteži – brojne tehnike koje su bliske iskustvu dece i adolescenata su na raspolaganju terapeutima. Osim iskustvenih koriste se i kognitivne i bihejvioralne tehnike.
Kako je uticaj roditelja na funkcionisanje, mišljenje i emocije dece i adolescenata ogroman, uglavnom i veći od uticaja terapeuta, sastavni deo Shema terapije za decu i adolescente jeste emocionalna podrška roditeljima – psihoedukacija (Schema Coaching for Parents). Dinamika uključivanja roditelja je individualna i zavisi od mnogo faktora. Što je dete mlađe potreba za psihoedukacijom roditelja je veća.
Shema terapija se može koristiti kod dece i adolescenata sa širokim spektrom teškoća u ponašanju, neadekvatnom reagovanju na zahteve okoline, teškoćama u separaciji, anksioznim i depresivnim tendencijama i poremećajima. Ipak, postoje i neke kontraindikacije.
- Akutni poremećaji kao što su anorekcija ili preteći gubitak telesne težine
- Psihoza
- Teška zloupotreba supstanci/zavisnost
- Organska oštećenja mozga
- Pervazivni razvojni poremećaj (poremećaj iz spektra autizma)
- Zlostavljana deca koja i dalje žive sa nasilnikom
KORIŠĆENA LITERATURA:
1. Mirović, T. (2015). Shema terapija, u Kognitivno-bihejvioralne terapije danas (razvoj i promene), Institut za psihologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, 101-1242. Romanian Program in ST-CA , Phd. Diana Teodorescu, 2023 (internal material)
NAPOMENA:
Kompletan autorski sadržaj na našem sajtu koji uključuje grafičke, tekstualne, programske i ostale materijale, nalazi se pod zaštitom važećeg Zakona o autorskim i srodnim pravima. Zabranjeno je prenošenje tekstova u celini ili delova tekstova bez navođenja autora i izvora kao i linka ka našem sajtu (www.igromdoreci.com).